Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bachus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bachus dłuta Michała Anioła.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Bachus (Bacchus) był rzymskim bogiem dzikiej natury, winnej latorośli i wina – reprezentował nie tylko jego upajający wpływ, ale także ten dobroczynny. Był nawet, według niektórych mitów, bóstwem chtonicznym. Dionizos został zaadoptowany przez Rzymian jak wiele innych greckich bóstw. Bachus został utożsamiony z bogiem rolniczym Liberem (Wolny) już w 494 roku p.n.e.

Dionizos pojawił się w Rzymie już na początku V wieku p.n.e. podczas klęski głodu. Decyzją senatu został włączony do oficjalnego panteonu wraz z innymi helleńskimi bóstwami, mającymi zapewnić obfite plony – Kore i Demeter.

Bachanalia

Mimo powszechnie panującego przekonania Bachanalia (bacchanalia) nie miały charakteru państwowego. Różne stowarzyszenia najczęściej świętowały na własny sposób, dodatkowo w tym samym czasie co państwowe Liberalia, które oficjalnie obchodzono w dniach 16 i 17 marca. W trakcie Bachanaliów miały mieć miejsce zabawy i obrzędy dokonywane na cześć Bachusa.

Tytus Liwiusz utrzymuje, że zostały zapoczątkowane w Wielkiej Grecji, skąd przedostały się do Etrurii, skąd dopiero do Rzymu i rozpowszechniły się szczególnie w południowej Italii. Wiązały się z nimi liczne potępiane nadużycia, przez co przerodziły się z czasem w rozpustne orgie1. Do wersji wydarzeń przedstawionych przez Liwiusza zaleca się podchodzić sceptycznie.

Bachanalia zostały zreformowane przez Senat w 186 roku p.n.e. Pretekstem była troska o moralność obywateli i o religię publiczną.

Bachanalia ukazane na rzymskim sarkofagu, datowanym na lata 210-220 n.e.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.
Przypisy
  1. Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, XXXIX
Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Kęciek Krzysztof, Krwawe bachanalia. Dlaczego w Rzymie zabito tysiące czcicieli Bachusa?, "Historia Focus", 18 sierpnia 2014
  • Kondrat Dorota, Dionizyjskie harce w Italii, "Uniwersytet", listopad 2000
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów