Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika z Muzeum Archeologicznego w Faro

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika z Muzeum Archeologicznego w Faro
Mozaika z Muzeum Archeologicznego w Faro

Mozaika z Muzeum Archeologicznego w Faro (Portugalia), przywodząca na pierwszy rzut oka cierpiącego Chrystusa, datowana jest na IV wieku n.e.

Odkryto ją niedaleko stacji kolejowej w Faro, niestety została mocno uszkodzona w czasie wykopalisk. Pierwotnie zdobiła miejski urząd publiczny, być może związany z handlem morskim – Faro, nazywane wcześniej Ossonoba – to ważny port w portugalskim Algarve, a jego powstanie datuje się na długo przed opanowaniem tego rejonu przez Rzymian.

Widoczna mozaika posiada nie do końca czytelną inskrypcję swoich czterech fundatorów: Caius Calpurnius (…) nus, Caius Vibius Quantilianus, Lucius Atius i Marcus Verrius Geminus.

Wielu chętnie upatrywać będzie nawiązań i wpływów pierwszych chrześcijan, jednak to raczej chrześcijaństwo czerpało z kultury Rzymu i twarz Chrystusa wzięła się ze smutnych oczu Oceanusa.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów