Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa
Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa, centuriona w XX Legionie Valeria Victrix. Facilis dowodził centurią, czyli oddziałem złożonym z 80 do 100 żołnierzy. Jego oddział stacjonował w forcie w Colonia Victricensis/Camulodunum.

Centurion zmarł prawdopodobnie kilka lat po podboju Brytanii i pochowano go na cmentarzu przy drodze prowadzącej do Londinum. Nagrobek ten jest jedną z najstarszych zachowanych rzymskich rzeźb w Brytanii; zachował się w tak dobrym stanie prawdopodobnie dlatego, że został obalony w trakcie rewolty Boudiki (60-61 n.e.) i przykryty ziemią przeleżał niemalże 2 tysiąclecia. Rzeźba prezentuje styl znany z terenów położonych nad Renem, gdzie XX Legion stacjonował nim trafił do Brytanii.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów