Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa
Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa

Nagrobek Marcusa Favoniusza Facilisa, centuriona w XX Legionie Valeria Victrix. Facilis dowodził centurią, czyli oddziałem złożonym z 80 do 100 żołnierzy. Jego oddział stacjonował w forcie w Colonia Victricensis/Camulodunum.

Centurion zmarł prawdopodobnie kilka lat po podboju Brytanii i pochowano go na cmentarzu przy drodze prowadzącej do Londinum. Nagrobek ten jest jedną z najstarszych zachowanych rzymskich rzeźb w Brytanii; zachował się w tak dobrym stanie prawdopodobnie dlatego, że został obalony w trakcie rewolty Boudiki (60-61 n.e.) i przykryty ziemią przeleżał niemalże 2 tysiąclecia. Rzeźba prezentuje styl znany z terenów położonych nad Renem, gdzie XX Legion stacjonował nim trafił do Brytanii.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów