Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największy zegar słoneczny (Solarium Augusti)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Horologium Solarium Augusti
Horologium Solarium Augusti

Horologium Solarium Augusti był to największy zegar słoneczny i kalendarz wszech czasów. Monument znajdował się w Rzymie na Polu Marsowym. Obecnie ten obelisk znajduje się na Piazza Montecitorio w Rzymie przed Izbą Deputowanych. 

Do jego budowy wykorzystano obelisk przywieziony z Heliopolis w Egipcie przez Oktawiana Augusta, co miało być symbolem podporządkowania Egiptu Rzymowi. Obelisk ten miał 30 metrów wysokości i wykonany był z czerwonego granitu. Pełnił rolę gnomona czy pionowej wskazówki, którego cień rzucany na tarczę umieszczoną w płaszczyźnie horyzontu, wskazywał czas. Tarczą była marmurowa posadzka, która posiadała wykonane z brązu linie, na bazie których można było ocenić porę dnia.

Cała budowla uwieńczona została kulą, która symbolizowała cały świat. Zegar ten zaczęto wznosić wraz z budową Ara Pacis w 13 roku p.n.e. Cień obelisku w dniu urodzin cesarza Agusta – 23 września – wskazywał serce ołtarza. Zegar ten wraz z Ara Pacis zapowiadał nową erę pokoju, czyli czas panowania Augusta.

Budowla została poświęcona bóstwu Sol w roku 10 p.n.e. i był to pierwszy tego typu „gest” w stronę tego boga. Inauguracja budowli nastąpiła zapewne tego samego roku,  co dedykacja Ara Pacis – 9 roku p.n.e. Warto dodać, że tego samego roku nastąpiła korekta kalendarza juliańskiego – okazało się, że rok przestępny następował co trzeci rok, a nie jak zakładał kalendarz co czwarty.

Później Pliniusz Starszy wspominał, że zegar nie wskazywał odpowiednio czasu dnia i był niedokładny, co starał się tłumaczyć faktem, iż ziemia mogła opaść w wyniku trzęsień ziemi i powodzi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów