Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieuczciwa licytacja Kaliguli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kaligula
Kaligula

Kaligula (panował w latach 37-41 n.e.) przeszedł do historii, jako jeden z najbardziej niezrównoważonych rzymskich cesarzy. Cesarz w trakcie swoich rządów starał się pozyskać jak największe bogactwo, m.in. poprzez licytację.

Jak podaje Swetoniusz, w trakcie jednej ze zorganizowanych licytacji ze strony Kaliguli brali udział liczni senatorzy. W trakcie takiej licytacji zdrzemnął się senator o imieniu Aponiusz Saturnin, który w trakcie prowadzonej sprzedaży, pogrążony we śnie, kiwał głową. Kaligula kazał osobie prowadzącej licytację cały czas zaliczać kiwnięcia głową, jako akceptację kolejnych zakupów. W ten sposób Kaligula wymusił na Rzymianinie kupno 13 gladiatorów za olbrzymia sumę dziewięciu milionów sesterców.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, 38

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów