Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Non sufficit orbis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Medal z mottem monarchii Filipa po unii koron Świat to za mało
Medal z mottem monarchii Filipa po unii koron: Świat to za mało

Filip II Habsburg w 1581 roku został królem Portugalii. Na uczczenie unii Hiszpanii i Portugalii zlecił wybicie medali przedstawiających jego panowanie nad Portugalią i Oceanem Atlantyckim.

W roku 1583 wybito medal ze złoconego brązu, którego awers przedstawiał głowę króla otoczoną inskrypcją „Filip II, król Hiszpanii i Nowego Świata”, natomiast rewers bezkompromisowe motto NON SUFFICIT ORBIS („Świat to za mało”). Łacińskie słowa są autorstwa rzymskiego poety Juwenalisa i pierwotnie odnosiły się do Aleksandra Wielkiego. Poniżej inskrypcji koń Aleksandra, Bucefał, tratuje kopytami glob ziemski. Chmura rozdzielająca słowo SUFFICIT na dwie części, symbolizuje Boga i przypomina, że nawet ten, kto zawojuje cały świat, ma swoje ograniczenia.

Autor: Grzegorz Piekarczyk
Źródła wykorzystane
  • Geoffrey Parker, Filip II. Król nieprzezorny, PIW, Warszawa 2021

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów