Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oblężenie Masady i jej obrońcy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Masada
Masada

W 73 roku n.e. w Judei panowały zamieszki antyrzymskie, które stłumić miał za zadanie dowódca Flawiusz Silwa. Rzymianie otoczyli Masadę – twierdzę żydowską, znajdującą się nad Morzem Martwym i wznieśli szereg wałów obronnych oraz umocnień, aby odciąć obrońców twierdzy od dostaw żywności i wody pitnej. Taktyka ta jednak nie przyniosła żadnych rezultatów ponieważ żydzi mieli duże zapasy.

Rzymianie zdecydowali więc zbudować olbrzymi nasyp, którym mogliby przetransportować na szczyt twierdzy machiny oblężnicze. Po dłuższym czasie udało im się wedrzeć do twierdzy, aby ku ich przerażeniu stwierdzić, że nikt tej twierdzy już nikt nie broni gdyż obrońcy popełnili masowe samobójstwo wcześniej ustawiając zapasy żywności i broni na środek głównego placu, aby Rzymianie widzieli, że mogli jeszcze przez długi czas się bronić i że woleli umrzeć niż się poddać rzymianom. Legenda mówi, że czarne ptaki, które dziś można spotkać na tym pustkowiu są to dusze obrońców strzegący tego miejsca.

Autor: Michał Król
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów