Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odważny Pompejusz Wielki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pompejusz Wielki
Pompejusz Wielki

Pompejusz Wielki słynął ze swojej odwagi i męstwa. W roku 58 p.n.e. objął on stanowisko praefectus annonae, który nadzorował dostawy zboża do Rzymu. Było to wyjątkowe stanowisko, które w czasie republiki normalnie pokrywał swoimi kompetencjami edyl. Jednak w przypadku poważnych kryzysów żywnościowych, powoływano specjalnego urzędnika na 5 lat. 

Taka sytuacja miała miejsce właśnie w roku 58 p.n.e., kiedy Rzym przeżywał problemy z dostawami zboża i miastem wstrząsały niepokoje społeczne. Pompejusz otrzymał dużą władzę tylko po to, aby ustabilizować problem żywnościowy w stolicy. W tym celu wysłał swoich zaufanych ludzi i przyjaciół w różne części Republiki w poszukiwaniu zapasów. Sam udał się na Sycylię, Sardynię i do Afryki, aby zgromadzić zboże.

Plutarch podaje historię, iż kiedy statki ze zbożem szykowały się, aby wyruszyć do Rzymu nieoczekiwanie nastąpiło załamanie pogody i rozpętała się silna wichura. Przerażona załoga statku bała się wyjść w morze. Wówczas ponoć Pompejusz Wielki wskoczył na pokład i kazał podnieść kotwicę mówiąc: „Płynąć trzeba koniecznie, żyć niekoniecznie!”. Zdanie to zrozumieć można jako: Muszę odpłynąć, choćbym miał zaryzykować życie.

Działania Pompejusza były na tyle skuteczne, że targi w Rzymie wypełniły się pożywieniem do tego stopnia, że nawet obcokrajowcy mogli liczyć na trochę zboża. Działania Pompejusza podkreśliły jego rolę i siłę w państwie rzymskim.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Pompejusza, 50

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów