Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odważny Pompejusz Wielki

Pompejusz Wielki
Pompejusz Wielki

Pompejusz Wielki słynął ze swojej odwagi i męstwa. W roku 58 p.n.e. objął on stanowisko praefectus annonae, który nadzorował dostawy zboża do Rzymu. Było to wyjątkowe stanowisko, które w czasie republiki normalnie pokrywał swoimi kompetencjami edyl. Jednak w przypadku poważnych kryzysów żywnościowych, powoływano specjalnego urzędnika na 5 lat. 

Taka sytuacja miała miejsce właśnie w roku 58 p.n.e., kiedy Rzym przeżywał problemy z dostawami zboża i miastem wstrząsały niepokoje społeczne. Pompejusz otrzymał dużą władzę tylko po to, aby ustabilizować problem żywnościowy w stolicy. W tym celu wysłał swoich zaufanych ludzi i przyjaciół w różne części Republiki w poszukiwaniu zapasów. Sam udał się na Sycylię, Sardynię i do Afryki, aby zgromadzić zboże.

Plutarch podaje historię, iż kiedy statki ze zbożem szykowały się, aby wyruszyć do Rzymu nieoczekiwanie nastąpiło załamanie pogody i rozpętała się silna wichura. Przerażona załoga statku bała się wyjść w morze. Wówczas ponoć Pompejusz Wielki wskoczył na pokład i kazał podnieść kotwicę mówiąc: „Płynąć trzeba koniecznie, żyć niekoniecznie!”. Zdanie to zrozumieć można jako: Muszę odpłynąć, choćbym miał zaryzykować życie.

Działania Pompejusza były na tyle skuteczne, że targi w Rzymie wypełniły się pożywieniem do tego stopnia, że nawet obcokrajowcy mogli liczyć na trochę zboża. Działania Pompejusza podkreśliły jego rolę i siłę w państwie rzymskim.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Pompejusza, 50

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów