Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ogromny okup dla Galów

Brennus i jego łupy, Paul Jamin
Brennus i jego łupy, Paul Jamin

Po pokonaniu Rzymian, dowodzonych przez konsula Marka Popiliusa Lenasa, Galowie zdobyli i złupili Rzym w lipcu 387 lub 386 roku p.n.e. Galowie zgodzili się na opuszczenie miasta pod warunkiem wypłacenia ogromnego okupu przez Rzymian, w wysokości jednego tysiąca funtów rzymskich złota (ok. 327 kg). 

Tytus Liwiusz w swojej książce Ab Urbe Condita napisał, że Galowie dostarczyli wagę oraz odważniki. Rzymianie jednakże zauważyli, że odważniki są sfałszowane i odważyli się poinformować o tym Brennusa. Wówczas galijski wódz wyciągnął swój miecz, rzucił go na wagę i wykrzyknął: Vae victis! („Biada zwyciężonym”), zmuszając Rzymian aby zapłacili jeszcze więcej.

Źródła wykorzystane
  • Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna t. I, Warszawa 1992
  • Krawczuk Aleksander, Kronika starożytnego Rzymu
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 5.34-49

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów