Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oktawian August nie taki słaby

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Młody Oktawian August
Młody Oktawian August

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że młody Gajusz Oktawian, przyszły cesarz Rzymu był tchórzliwy i słaby. Znamy jednak przekaz mówiący o tym, jak Oktawian wchodzi na teren obozu wojskowego, by porozmawiać ze zbuntowanymi żołnierzami. W obozie dostrzec można było ciało zamordowanego emisariusza, który także szukał dialogu. Pomimo tego jednak Oktawian nie zrezygnował z brawurowej decyzji. 

Znamy informacje mówiące, że przyszły cesarz tracił nagle przytomność. Nagła zmiana stanu Oktawiana wynikała jednak nie z paraliżującego stresu, a raczej choroby. Historycy podejrzewają astmę lub puchlinę, jednak Swetoniusz wspomina właśnie, że Oktawian stracił przytomność. Wspomniane choroby nie powodują takiej reakcji organizmu.

Sądzi się, że prawdopodobnie Oktawian miewał silne ataki kloniczno-toniczne, podczas których był zupełnie bezbronny. Argumentem na rzecz tej tezy jest fakt, iż w jego rodzinie znajdowały się osoby chorujące na epilepsję. Co ważne jednak pomimo słabego stanu zdrowia Oktawian był gotów podejmować ryzyko i wyzwania. Na przykład po ciężkim dniu choroby potrafił się pojawić się pod Filippi (42 p.n.e.) i dowodzić w bitwie.

Warto także podkreślić, że nieraz ocierał się o śmierć. O włos mijać go miały pociski, a ponadto przeżył zawalenie się pomostu. Tak więc pogłoski o jego tchórzostwie i słabej psychice należy przenieść do lamusa.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Cesarz August, Warszawa 1973
  • Swetoniusz, Żywot Augusta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów