Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ośle mleko i zmielone muszle ślimaków – dobry balsam w Rzymie

Współczesna mozaika ukazują Kleopatrę biorącą kąpiel w oślim mleku
Współczesna mozaika ukazują Kleopatrę biorącą kąpiel w oślim mleku

Ośle mleko i zmielone muszle ślimaków były najlepiej sprzedającymi się balsamami w starożytnym Rzymie. O skutecznym działaniu oślego mleka wspomina już Hipokrates (460-370 p.n.e.). Pliniusz Starszy wspominał z kolei o leczniczych właściwościach mleka.

Już Kleopatra VII brała kąpiele w oślim mleku, co służyło zachowanie pięknej i młodej skóry. Zachowała się legenda jakoby, dla jednej kąpieli potrzeba było więcej niż 700 samic osła.

Poppea Sabina (30-65 n.e.), druga żona cesarza Nerona, także korzystała z takich kąpieli. Jak podają nam źródła, codziennie dojono około pięćset oślic, aby Poppea mogła się kąpać w ich mleku. Sabina Poppea twierdziła bowiem, że mleko z oślic działa ożywczo na jej skórę.

Źródła wykorzystane
  • Donkey milk: Ancient elixir of life experiences modern-day resurgence, 27 grudnia 2014
  • Siegel Jessica, Asses' milk and Melons, 1993

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów