Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie
Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie

Zgięte palce będące niegdyś częścią dużego posagu Herkulesa. Statua miała zapewne nawet 12 metrów wysokości i znajdowała się przed Świątynią Herkulesa w Ammanie (Jordan).

Wspomniany posąg był zapewne największą tego typu marmurową rzeźbą w historii, która mogła ulec zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Zachowały się jedynie trzy palce oraz łokieć.

Świątynia powstała w latach 162-166 n.e., czyli za panowania cesarza Marka Aureliusza. Budowla miała 30 metrów długości i 24 szerokości. Jej portyk zwrócony był na wschód i otoczony wysokimi na ok. 10 metrów kolumnami.

Naukowcy uważają, że fakt, że nie zachowało się więcej kolumn, możliwym jest że budowla nie została w całości zakończona.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów