Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie
Palce i Świątynia Herkulesa w Ammanie

Zgięte palce będące niegdyś częścią dużego posagu Herkulesa. Statua miała zapewne nawet 12 metrów wysokości i znajdowała się przed Świątynią Herkulesa w Ammanie (Jordan).

Wspomniany posąg był zapewne największą tego typu marmurową rzeźbą w historii, która mogła ulec zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Zachowały się jedynie trzy palce oraz łokieć.

Świątynia powstała w latach 162-166 n.e., czyli za panowania cesarza Marka Aureliusza. Budowla miała 30 metrów długości i 24 szerokości. Jej portyk zwrócony był na wschód i otoczony wysokimi na ok. 10 metrów kolumnami.

Naukowcy uważają, że fakt, że nie zachowało się więcej kolumn, możliwym jest że budowla nie została w całości zakończona.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów