Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Panteon – całkowicie zachowana budowla rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Panteon
Panteon

Panteon jest jedyną całkowicie zachowaną budowlą starożytnego Rzymu. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących budowli w Rzymie.

Pierwotna świątynia powstała podczas przebudowy Pola Marsowego przez Marka Agryppę około 27 roku p.n.e., obecnie istniejąca budowla została ukończona w roku 125 n.e. na zlecenie cesarza Hadriana. Budowla uważana jest do dzisiejszego dnia za wielkie osiągnięcie architektoniczne, kopułę o większej średnicy zbudowano dopiero w ubiegłym stuleciu.

Źródła wykorzystane
  • Historia Powszechna t. 5. Epoka Augusta i Cesarstwo Rzymskie, kons. prof. dr hab. E. Papuci-Władyka, prof. dr hab. J. Ostrowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów