Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięcioraczki w przekazie Gelliusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko
Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko

Trudno sobie wyobrazić aby w okresie starożytności jednorazowo na świat mogła przyjść i przeżyć większa ilość dzieci niż dwójka/trójka. Wieloraczki są przeważnie wcześniakami, a im ich więcej, tym trudniej utrzymać ciążę, a także zachować je oraz ich matkę przy życiu po narodzinach.

Opieka lekarska była w owym czasie utrudniona i niewystarczająca. W źródłach nie jest to często opisywane zjawisko, wręcz przeciwnie, trudno znaleźć informacje o większej liczbie wieloraczków.  Prawdziwym ewenementem zdają się być pięcioraczki, o których wspomina Aulus Gellius w “Nocach attyckich”.

W księdze II poświęca temu zagadnieniu osobny fragment, na podstawie którego możemy dowiedzieć się, że:

  1. Arystoteles miał odnotować, iż w Egipcie przyszły na świat pięcioraczki. Jednocześnie, według tego filozofa, jest to najwyższa liczba dzieci, jaką kobieta może wydać na świat za jednym razem. Poza tym nigdy nie odnotowano wyższej liczby, a samo to zjawisko jest niezwykle rzadkie.
  2. Ciekawostką natomiast jest wydarzenie z czasów Augusta, gdy w Rzymie jakaś niewolnica z domu cesarskiego powiła pięcioraczki. Dzieci przeżyły zaledwie kilka dni, ich matka zmarła wkrótce po nich. Dla uhonorowania tego zdarzenia cezar nakazał wznieść im grobowiec przy via Laurentina i wyryć na nim te informacje.
Autor: Aneta Bąk
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów