Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękny rzymski sarkofag

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piękny rzymski sarkofag
Piękny rzymski sarkofag

Piękny rzymski sarkofag znaleziony wewnątrz zdobionej freskami i mozaikami krypty.

Obiekt datowany jest na IV wiek n.e. Odkryty został w mieście Šid, w północnej Serbii. Sarkofag wykonany został z białego marmuru, wydobytego w austriackich Alpach, w zapewne rzymskim mieście Sirmium. Na obiekcie dostrzec można wyrzeźbioną sylwetkę kobiecą i męską w wojskowym ubiorze, z motywami mitycznymi – pantera z winoroślami odnoszą się do kultu Dionizosa. Na boku artefaktu dostrzec można także głowę Meduzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów