Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pisk myszy – zły omen

Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzecha
Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzecha

Prawdopodobnie w roku 222 p.n.e., w czasie kiedy Marek Minucjusz Rufus obejmował urząd rzymskiego dyktatora, a Gajusz Flaminiusz magister equitum (zastępca dyktatora w funkcjach politycznych i wojskowych) doszło do niepokojącego zdarzenia.

W trakcie mianowania urzędników usłyszano niepokojący pisk myszy. Wydarzenie to zostało odebrane przez przesądnych Rzymian jako zły omen. Według Plutarcha, lud nie zgodził się na wybór tych mężczyzn. Waleriusz Maksymus z kolei twierdzi, że obaj zrezygnowali z własnej inicjatywy.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Marcellusa, 5.3-6
  • Waleriusz Maksymus, Factorum et dictorum memorabilium libri novem, 1.1.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów