Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Plebs” – serial komediowy osadzony w czasach starożytnego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Plebs
"Plebs" | Zdjęcie: IMDB

„Plebs” to jedyny serial komediowy osadzony w czasach starożytnego Rzymu. W zabawny sposób przedstawia codzienne życie zwykłych mieszkańców.

Serial powstał w 2013 roku i liczy sobie 5 sezonów oraz film kinowy, który jest zakończeniem całej serii. Ze względu, iż był puszczany w jednej z małych polskich stacji nie zdobył w Polsce dużej ilości fanów. Za granicą jest jednak inaczej i jest dużym hitem. Opowiada on o przygodach 3 przyjaciół:

  • Marka (totalny fajtłapa, osoba oszczędna,wpadająca w kłopoty przez swoje odstające od normy zachowania),
  • Stylaxa (osobnik o niskiej inteligencji uzależniony od seksu),
  • Grumio (pyskaty, leniwy, niewolnik)

Fabuła jest prosta i przyjemna: bohaterowie próbują przetrwać kolejny zwykły dzień w Rzymie. Tak jak my, mają problemy z czynszem, pracą oraz chorobami. Część z nich przeżywa, różnie kończące się, miłości i romanse. Komedia została świetnie przeniesiona w starożytne czasy. Mają tu miejsce Saturnalia, wyścigi rydwanów, walki gladiatorów, poznamy śmieszne dla nas, ale wymarłe już zawody oraz wiele innych ciekawostek.

Pod koniec 2022 wyszedł film kinowy „Plebs: Żołnierze Rzymu” który jest podsumowaniem całej serii i jak sam tytuł sugeruje, główni bohaterowie wstępują przez pomyłkę do wojska, aby służyć Rzymowi. Wątek w całości skupia się na służbie w legionie i codziennych zadaniach np. szkoleniu do walki, maszerowaniu itp. Cały serial i film można obejrzeć w paru serwisach streamingowych z napisami lub polskim lektorem.

Autor: Adrian Jesionowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów