Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podpisane miejsca w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Podpisane miejsca w Koloseum
Podpisane miejsca w Koloseum

Wiele marmurowych siedzisk i ich pozostałości na widowni w Koloseum posiada zachowane wskazówki, co do tego przez kogo były używane. Większość zachowanych siedzisk datowanych jest na III-IV wiek n.e. i posiada wygrawerowane imiona rzymskich familii i senatorów. W przypadku, kiedy dane miejsce zmieniało właściciela, poprzednie imię było usuwane, a w jego miejsce drążono imię nowej osoby.

Ostatnie badania dowodzą, że na jedno z miejsc należało do niejakiego Iobiusa Philippusa Ymelchoa Valeriusa, którym mógł być Waleriusz, konsul z roku 521. To może z kolei dowodzić, że amfiteatr był w użyciu aż do VI wieku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Loca, "The Colosseum"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów