Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podpisane miejsca w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Podpisane miejsca w Koloseum
Podpisane miejsca w Koloseum

Wiele marmurowych siedzisk i ich pozostałości na widowni w Koloseum posiada zachowane wskazówki, co do tego przez kogo były używane. Większość zachowanych siedzisk datowanych jest na III-IV wiek n.e. i posiada wygrawerowane imiona rzymskich familii i senatorów. W przypadku, kiedy dane miejsce zmieniało właściciela, poprzednie imię było usuwane, a w jego miejsce drążono imię nowej osoby.

Ostatnie badania dowodzą, że na jedno z miejsc należało do niejakiego Iobiusa Philippusa Ymelchoa Valeriusa, którym mógł być Waleriusz, konsul z roku 521. To może z kolei dowodzić, że amfiteatr był w użyciu aż do VI wieku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Loca, "The Colosseum"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów