Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podstęp młodego obrońcy Jerozolimy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ilustracja ukazująca Jerozolimę tuż przed wybuchem pierwszej wojny przeciw Rzymianom
Ilustracja ukazująca Jerozolimę tuż przed wybuchem pierwszej wojny przeciw Rzymianom, w I wieku n.e. | Autor: Rocío Espín Piñar

Oblężenie Jerozolimy bronionej przez powstańców żydowskich przed Rzymianami trwało kilka miesięcy w roku 70 n.e. Obrońcy wykazywali się wielokrotnie podstępem, czego nie omieszkał wspomnieć Józef Flawiusz – nasze główne źródło informacji o tamtych wydarzeniach.

W trakcie obrony wielkiej Świątyni na Wzgórzu Świątynnym, miała miejsce ciekawa sytuacja. Zagorzali obrońcy nie chcieli się poddać Rzymianom, jednak dokuczało im pragnienie. Józef Flawiusz podaje, że jeden z obrońców – młody chłopiec – poprosił z murów żołnierzy rzymskich, aby ci pozwolili mu zejść i pozwolili napić się wody, przyrzekając wcześniej bezpieczeństwo. Legioniści zgodzili się ze względu na jego młody wiek; chłopiec zszedł na dół zaspokajając pragnienie. Nieoczekiwanie napełnił naczynie wodą i uciekł strażnikom na mury.

Żołnierze mieli go wyklinać za wiarołomstwo, jednak ten bronił się mówiąc, że nie obiecywał pozostać z nimi na dole, w zamian za wodę.

Źródła wykorzystane
  • Józef Flawiusz, Wojna żydowska, VI.1

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów