Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podstęp młodego obrońcy Jerozolimy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ilustracja ukazująca Jerozolimę tuż przed wybuchem pierwszej wojny przeciw Rzymianom
Ilustracja ukazująca Jerozolimę tuż przed wybuchem pierwszej wojny przeciw Rzymianom, w I wieku n.e. | Autor: Rocío Espín Piñar

Oblężenie Jerozolimy bronionej przez powstańców żydowskich przed Rzymianami trwało kilka miesięcy w roku 70 n.e. Obrońcy wykazywali się wielokrotnie podstępem, czego nie omieszkał wspomnieć Józef Flawiusz – nasze główne źródło informacji o tamtych wydarzeniach.

W trakcie obrony wielkiej Świątyni na Wzgórzu Świątynnym, miała miejsce ciekawa sytuacja. Zagorzali obrońcy nie chcieli się poddać Rzymianom, jednak dokuczało im pragnienie. Józef Flawiusz podaje, że jeden z obrońców – młody chłopiec – poprosił z murów żołnierzy rzymskich, aby ci pozwolili mu zejść i pozwolili napić się wody, przyrzekając wcześniej bezpieczeństwo. Legioniści zgodzili się ze względu na jego młody wiek; chłopiec zszedł na dół zaspokajając pragnienie. Nieoczekiwanie napełnił naczynie wodą i uciekł strażnikom na mury.

Żołnierze mieli go wyklinać za wiarołomstwo, jednak ten bronił się mówiąc, że nie obiecywał pozostać z nimi na dole, w zamian za wodę.

Źródła wykorzystane
  • Józef Flawiusz, Wojna żydowska, VI.1

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów