Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pogrzeb Poppei Sabiny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poppea Sabina
Statua Poppei Sabiny.

Neron w czasie pogrzebu swojej drugiej żony Poppei Sabiny kazał spalić całą roczną produkcję arabskiego kadzidła. Co ciekawe sam władca zadał śmierć brzemiennej cesarzowej, którą kopnął w brzuch.

Druga żona cesarza Nerona nie została spalona jak to było w zwyczaju rzymskim. Jej ciało zostało zabalsamowane i złożone w mauzoleum Augusta. Tacyt raczej zgryźliwie zaznacza, że jej ciało zostało „nadziane” perfumami i olejkami po wcześniejszym przeprowadzaniu zagranicznych rytuałów. Z pewnością cesarzowa doceniłaby taki sposób obchodzenia się z jej ciałem, biorąc pod uwagę, że za życia dbała o swój wygląd. Podobno brała nawet kąpiele w oślim mleku, aby zachować piękną i młodą skórę.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna
  • Tacyt, Roczniki

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów