Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pogrzeb Poppei Sabiny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poppea Sabina
Statua Poppei Sabiny.

Neron w czasie pogrzebu swojej drugiej żony Poppei Sabiny kazał spalić całą roczną produkcję arabskiego kadzidła. Co ciekawe sam władca zadał śmierć brzemiennej cesarzowej, którą kopnął w brzuch.

Druga żona cesarza Nerona nie została spalona jak to było w zwyczaju rzymskim. Jej ciało zostało zabalsamowane i złożone w mauzoleum Augusta. Tacyt raczej zgryźliwie zaznacza, że jej ciało zostało „nadziane” perfumami i olejkami po wcześniejszym przeprowadzaniu zagranicznych rytuałów. Z pewnością cesarzowa doceniłaby taki sposób obchodzenia się z jej ciałem, biorąc pod uwagę, że za życia dbała o swój wygląd. Podobno brała nawet kąpiele w oślim mleku, aby zachować piękną i młodą skórę.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna
  • Tacyt, Roczniki

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów