Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pompejusz organizował wielkie igrzyska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gnejusz Pompejusz Wielki
Gnejusz Pompejusz Wielki

To Gnejusz Pompejusz zasłynął z urządzania na olbrzymią skalę igrzysk z udziałem dzikich zwierząt. Gdy został konsulem, zajął się budową teatru, gdzie wystawiał konkursy mimiczne, muzyczne i walki dzikich zwierząt, w tym słoni. Według Plutarcha miało tam też zginąć 500 lwów. Jeśli o chodzi o krwawe widowiska z udziałem zwierząt, niedźwiedzie walczyły z bawołami, bawoły ze słoniami, słonie z nosorożcami.

Nawet nie próbujmy sobie wyobrażać, jak potworne musiały to być przedstawienia. Ponadto lokalni bogacze i wielmoże lubili zabawiać się w udawane polowania, gdy miedzy innymi siedząc w klatkach strzelali z łuku do rozszalałych zwierząt. Jedną z takich walk prowadzonych przez niejakiego Munatusa przedstawia mozaika odnaleziona w Tunezji.

Źródła wykorzystane
  • J. CarcopinoWidowiska, str. 228
  • Plutarch, Pompejusz, 52

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów