Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym
The Metropolitan Museum of Art

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym. Pod popiersiem kobiety widnieje inskrypcja: „Duchom śmierci. Lucius Annius Festus [zbudował] najświętszej Cominii Tyche, niewinnej i kochającej żonie, która żyła 27 lat, 11 miesięcy i 18 dni, a także sobie i swoich najbliższych”. 

Cominia na portrecie ma bujną fryzurę, co udowadnia wielkie zainteresowanie Rzymianek taką modą w czasie dynastii flawijskiej (69-96 n.e.). Sama inskrypcja podkreśla pobożność i czystość – wartości z punktu widzenia Rzymian bardzo istotne i przysługujące kobietom. Dzbanek i patera (płytka miska z uchwytem) na bokach monumentu nawiązują do powszechnej praktyki składania ofiar ku czci zmarłych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów