Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym
The Metropolitan Museum of Art

Portret rzymskiej kobiety na ołtarzu nagrobnym. Pod popiersiem kobiety widnieje inskrypcja: „Duchom śmierci. Lucius Annius Festus [zbudował] najświętszej Cominii Tyche, niewinnej i kochającej żonie, która żyła 27 lat, 11 miesięcy i 18 dni, a także sobie i swoich najbliższych”. 

Cominia na portrecie ma bujną fryzurę, co udowadnia wielkie zainteresowanie Rzymianek taką modą w czasie dynastii flawijskiej (69-96 n.e.). Sama inskrypcja podkreśla pobożność i czystość – wartości z punktu widzenia Rzymian bardzo istotne i przysługujące kobietom. Dzbanek i patera (płytka miska z uchwytem) na bokach monumentu nawiązują do powszechnej praktyki składania ofiar ku czci zmarłych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów