Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dynastia Flawijska

(69 - 96 n.e.)

Dynastia ta panowała od roku 69 do 96 n.e. Jej założycielem był Wespazjan.

Po krótkotrwałej wojnie domowej, zwanej Rokiem Czterech Cesarzy, która zapanowała po śmierci cesarza Nerona, ostatniego członka rodu julijsko-klaudyjskiego, władzę przejął dowódca wojsk wschodnich – Wespazjan. Jest on uznawany za prekursora dynastii flawijskiej.

Wespazjan

Titus Flavius Vespasianus (9 – 79 n.e.)


Panował od 69 do 79 roku n.e.

Odznaczył się w końcowej fazie podboju Brytanii (lata 40-te I wieku n.e.), co zostało zapamiętane i otworzyło mu drogę do urzędu konsula. Po wygaśnięciu, ze śmiercią Nerona, dynastii julijsko-klaudyjskiej, wziął udział w walce o sukcesję i został w 69 roku n.e. wybrany na cesarza oraz uznany przez Senat. Namiestnikiem Brytanii mianował Juliusza Agrykolę.

Wyróżnił się jako reformator i reorganizator państwowości rzymskiej, umocnił granice cesarstwa. Nakazał usunąć z Rzymu stoików oraz rozpoczął budowę największego amfiteatru w historii – Koloseum (nie doczekał się finału budowy). Zmarł przed zwycięską inwazją Agrykoli na Kaledonię.

Biografia Wespazjana

Tytus

Titus Flavius Vespasianus (39 – 81 n.e.)


Panował od 79 do 81 roku n.e.

Zakończył wojnę żydowską trwającą w latach 66-70 n.e. burząc Jerozolimę. Za jego panowania nastąpiła erupcja wulkanu Wezuwiusza i zniszczone zostało miasto Pompeje.

Za panowania Tytusa wzniesiono „arenę śmierci” tzw. Koloseum. Ponadto panowanie Tytusa było przeplatane tragicznymi katastrofami: zarazy, pożar w Rzymie i wspomniany wybuch wulkanu. Za czasów Tytusa powstało mnóstwo nowych budowli.

Biografia Tytusa Flawiusza

Domicjan

Titus Flavius Domitianus (51 – 96 n.e.)


Panował od 81 do 96 roku n.e.

Wsławił się rządami autokratycznymi i terrorem. Kazał nazywać siebie Dominus et Deus, surowo karał tych, którzy tego odmawiali.

Zamordowany w cesarskim pałacu w Rzymie, w wyniku spisku pretorianów, cesarskiego szambelana i cesarzowej Domicji.

Biografia Domicjana

Drzewo genealogiczne dynastii flawijskiej

Dynastia flawijska

Poprzednia dynastia:
Dynastia Julijsko-Klaudyjska

Następna dynastia:
Dynastia Antoninów

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów