Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Posąg Herkulesa z Forum Boarium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Herkulesa z Forum Boarium
Posąg Herkulesa z Forum Boarium

Eksponowana w Muzeach Kapitolińskich figura Herkulesa jest jednym z bardziej zachwycających rzymskich posągów zachowanych do dnia dzisiejszego.

Statua

Jednym z najciekawszych eksponatów prezentowanych w Muzeach Kapitolińskich, jest nieco ponad naturalnej wielkości posąg w stylu hellenistycznym przedstawiający Herkulesa. Statuę wykonano z brązu i pozłocono, zachowała się w wyśmienitym stanie.

Wyobrażenie prezentuje Herkulesa podczas wykonywania jednej z dwunastu prac – zdobycia złotego jabłka Hesperyd i dostarczenia go do Eurystheusa. Herosa przedstawiono w młodości, jakże odmiennie do innego znanego przedstawienia – Herkulesa Farneńskiego, który znajdował się już zdecydowanie w sile wieku. Bohater trzyma w zgiętej w łokciu lewej ręce złote jabłko, w prawej zaś maczugę.

Odkrycie

Posąg odkryto na terenie dawnego Forum Boarium w XVI w. Obecnie jest eksponowany w Palazzo Dei Convervatori.

Pochodzenie

Wielu badaczy przyjmuje, że była to figura kultowa, pierwotnie wystawiona w świątyni Herkulesa przy Forum Boarium i uniknęła zniszczenia przez chrześcijan i przetopienia na monety. Być może ukryli ją wyznawcy tradycyjnych rzymskich bogów.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów