Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Posąg Herkulesa z Forum Boarium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Herkulesa z Forum Boarium
Posąg Herkulesa z Forum Boarium

Eksponowana w Muzeach Kapitolińskich figura Herkulesa jest jednym z bardziej zachwycających rzymskich posągów zachowanych do dnia dzisiejszego.

Statua

Jednym z najciekawszych eksponatów prezentowanych w Muzeach Kapitolińskich, jest nieco ponad naturalnej wielkości posąg w stylu hellenistycznym przedstawiający Herkulesa. Statuę wykonano z brązu i pozłocono, zachowała się w wyśmienitym stanie.

Wyobrażenie prezentuje Herkulesa podczas wykonywania jednej z dwunastu prac – zdobycia złotego jabłka Hesperyd i dostarczenia go do Eurystheusa. Herosa przedstawiono w młodości, jakże odmiennie do innego znanego przedstawienia – Herkulesa Farneńskiego, który znajdował się już zdecydowanie w sile wieku. Bohater trzyma w zgiętej w łokciu lewej ręce złote jabłko, w prawej zaś maczugę.

Odkrycie

Posąg odkryto na terenie dawnego Forum Boarium w XVI w. Obecnie jest eksponowany w Palazzo Dei Convervatori.

Pochodzenie

Wielu badaczy przyjmuje, że była to figura kultowa, pierwotnie wystawiona w świątyni Herkulesa przy Forum Boarium i uniknęła zniszczenia przez chrześcijan i przetopienia na monety. Być może ukryli ją wyznawcy tradycyjnych rzymskich bogów.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów