Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Boarium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Herkulesa przy Forum Boarium.

Forum Boarium stanowi jedno z najstarszych forów w Rzymie. Był placem targowym nad rzeką Tyber, pomiędzy wzgórzami Kapitolu, Palatynu i Awentynu, w pobliżu Circus Maximus. Handlowano na nim przede wszystkim bydłem, skąd wywodzi się nazwa, a także rybami. Obok położone było Forum Olitorium, na którym sprzedawano warzywa. Oprócz intensywnej działalności handlowej, Forum Boarium pełniło także rolę jednego z głównych portów rzymskich (Port Tibernius).

Z czasem na Forum Boarium wzniesiono świątynię Fortuny oraz okrągła świątynię Westy.
W 312 roku p.n.e. na Forum Boarium, cenzor Appiusz Klaudiusz wzniósł świątynię Niezwyciężonego Herkulesa. W 305 roku p.n.e. na Forum umieszczono posąg Herkulesa oraz jego własną świątynię. Oprócz tego na placu wybudowano kilka innych budowli kultowych.

W 264 roku p.n.e. na tym terenie odbyła się pierwsza walka gladiatorów, jaka miała miejsce w Rzymie. Na Forum znajdował się także ołtarz Ara Maxima Herculi, stanowiący najstarszy ośrodek kultowy i handlowy zarazem. Do czasów cesarza Konstantyna Wielkiego składano tu coroczną ofiarę z byka. W szczególnych sytuacjach, zagrażających bytowi państwa rzymskiego, na ołtarzu dokonywano ofiary z ludzi, zawsze cudzoziemców. W 250 roku p.n.e. przed ołtarzem stanął sprowadzony z Eginy posąg byka z brązu.

Na Forum Boarium powstały także pierwsze rzymskie mosty.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów