Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Potężny Pompejusz Wielki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pompejusz Wielki
Pompejusz Wielki

Podboje Gnejusza Pompejusza na wschodzie były tak spektakularne, że ówcześnie żyjący przyrównywali rzymskiego wodza do słynnego Aleksandra Wielkiego – stąd też potem przyjął on przydomek „Wielki”, czyli Magnus. Jego siła i znaczenie polityczne wzrosły na tyle, że w praktyce pełnił rolę niezależnego króla w latach 66-62 p.n.e.

Podboje na wschodzie – pokonanie Mitrydatesa VI Eupatora oraz narzucenie zwierzchnictwa rzymskiego Pontowi oraz Syrii – spowodowały, że Pompejusz stał się niezwykle bogatym człowiekiem. Chwalił się ponoć, że mocno zwiększył dochody Rzymu, który czerpał dodatkowo z nałożonych danin na podporządkowaną Kapadocję, Armenię i Królestwo Bosporańskie. Dodatkowo Pompejusz swoją potęgę zawdzięczał wiernym mu żołnierzom, którzy byli hojnie przez niego obdarowywani, i którzy swój los wiązali z jego podbojami. Łupy wojenne jakie zagarnął w czasie wojen pozwoliły mu wypłacić legionistom pieniądze warte 12, 5 lat regularnego żołdu.

Niezwykła pozycja Pompejusza spowodowała, że przestał on przejmować się senatem. Decyzje podejmował bez konsultacji z senatorami i był pewny swojej pozycji. Świetnie ilustruje to pewna sytuacja przekazana nam przez Plutarcha. Ponoć gdy pewni obcokrajowcy zaprotestowali na to w jaki sposób obchodzi się z nimi Pompejusz, ten odpowiedział:

Przestańcie cytować nam prawa. Nosimy miecze

Plutarch, Żywot Pompejusza, 10

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014
  • Tadeusz Zieliński, Rzeczpospolita Rzymska, Katowice 1989

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów