Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Potężny Pompejusz Wielki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pompejusz Wielki
Pompejusz Wielki

Podboje Gnejusza Pompejusza na wschodzie były tak spektakularne, że ówcześnie żyjący przyrównywali rzymskiego wodza do słynnego Aleksandra Wielkiego – stąd też potem przyjął on przydomek „Wielki”, czyli Magnus. Jego siła i znaczenie polityczne wzrosły na tyle, że w praktyce pełnił rolę niezależnego króla w latach 66-62 p.n.e.

Podboje na wschodzie – pokonanie Mitrydatesa VI Eupatora oraz narzucenie zwierzchnictwa rzymskiego Pontowi oraz Syrii – spowodowały, że Pompejusz stał się niezwykle bogatym człowiekiem. Chwalił się ponoć, że mocno zwiększył dochody Rzymu, który czerpał dodatkowo z nałożonych danin na podporządkowaną Kapadocję, Armenię i Królestwo Bosporańskie. Dodatkowo Pompejusz swoją potęgę zawdzięczał wiernym mu żołnierzom, którzy byli hojnie przez niego obdarowywani, i którzy swój los wiązali z jego podbojami. Łupy wojenne jakie zagarnął w czasie wojen pozwoliły mu wypłacić legionistom pieniądze warte 12, 5 lat regularnego żołdu.

Niezwykła pozycja Pompejusza spowodowała, że przestał on przejmować się senatem. Decyzje podejmował bez konsultacji z senatorami i był pewny swojej pozycji. Świetnie ilustruje to pewna sytuacja przekazana nam przez Plutarcha. Ponoć gdy pewni obcokrajowcy zaprotestowali na to w jaki sposób obchodzi się z nimi Pompejusz, ten odpowiedział:

Przestańcie cytować nam prawa. Nosimy miecze

Plutarch, Żywot Pompejusza, 10

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014
  • Tadeusz Zieliński, Rzeczpospolita Rzymska, Katowice 1989

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów