Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawo XII Tablic obowiązywało do końca Cesarstwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rycina Augustyna Mirysa ukazująca ogłoszenie Prawa dwunastu tablic
Rycina Augustyna Mirysa ukazująca ogłoszenie Prawa dwunastu tablic

Po wypędzeniu ostatniego króla Rzymu w 509 roku p.n.e. Rzymianie utworzyli Prawo XII Tablic (450 p.n.e.) – zbiór praw rzymskich, które obowiązywało 800 lat, do końca Cesarstwa Zachodniorzymskiego. 

Ustawa XII tablic była jednym z podstawowych źródeł prawa rzymskiego. Tytus Liwiusz określał ją jako fons omnis publici privatimque iuris (źródło wszelkiego prawa publicznego i prywatnego).

Pomimo faktu, że niektóre przepisy z czasem wychodziły z użycia, sama ustawa nigdy nie została uchylona. Justynian I Wielki – cesarz Bizancjum – traktował ją jako wciąż obowiązującą na początku VI wieku, a podział Kodeksu na 12 ksiąg nawiązywał do 12 tablic.

Źródła wykorzystane
  • Zabłoccy Maria i Jan, Ustawa XII Tablic

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów