Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawo XII Tablic obowiązywało do końca Cesarstwa

Rycina Augustyna Mirysa ukazująca ogłoszenie Prawa dwunastu tablic
Rycina Augustyna Mirysa ukazująca ogłoszenie Prawa dwunastu tablic

Po wypędzeniu ostatniego króla Rzymu w 509 roku p.n.e. Rzymianie utworzyli Prawo XII Tablic (450 p.n.e.) – zbiór praw rzymskich, które obowiązywało 800 lat, do końca Cesarstwa Zachodniorzymskiego. 

Ustawa XII tablic była jednym z podstawowych źródeł prawa rzymskiego. Tytus Liwiusz określał ją jako fons omnis publici privatimque iuris (źródło wszelkiego prawa publicznego i prywatnego).

Pomimo faktu, że niektóre przepisy z czasem wychodziły z użycia, sama ustawa nigdy nie została uchylona. Justynian I Wielki – cesarz Bizancjum – traktował ją jako wciąż obowiązującą na początku VI wieku, a podział Kodeksu na 12 ksiąg nawiązywał do 12 tablic.

Źródła wykorzystane
  • Zabłoccy Maria i Jan, Ustawa XII Tablic

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów