Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Procarze z Balearów, Majorka i zabytki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Majorka rzymska
Rzymskie ruiny w Pollentia (Majorka, Hiszpania)

Balearii był to oddział żołnierzy z archipelagu Baleary, którzy najprawdopodobniej swoją nazwę wywodzą od greckiego czasownika „ballein”, czyli rzucać. Nazwę tą nadali im antyczni Rzymianie, jednak zapewne wojownicy znani już byli w epoce brązu.

Żołnierze nie nosili pancerza, w związku, z czym byli zwrotni i szybcy. Ich jedynym wyposażeniem był rzemień z uchwytem, przy pomocy, którego z dużą siłą i celnością, miotali kamienne i ołowiane kule. Wprawny procarz potrafił trafić przeciwnika w daną część ciała nawet ze 100 metrów. Theodorus wspominał, że celny pocisk z procy powodował stłuczenia oraz szok u rannego. W niektórych rejonach Morza Śródziemnego wciąż używana jest ta metoda walki do polowań na drobną zwierzynę.

Na Balearach sposób walki przekształcił się z czasem w dyscyplinę sportową. Aż do podboju wysp, mieszkańcy do walki używali procy, jako swojej najważniejszej broni. Proca tworzona była z włókien roślinnych, zwierzęcych ścięgien lub końskiego włosia. Pociski stworzone z kamienia zwykle ważyły 0, 5 kilograma. Strabon i Diodor Sycylijczyk – greccy historycy – pisali, że wojownicy nosili ze sobą po trzy proce. Procarze w walce pierwsi wybiegali przed szereg i ostrzeliwali przeciwnika. Po nich atakowała ciężka piechota.
Hannibal niezwykle cenił sobie balearską artylerię. Na wyprawę, w czasie drugiej wojny punickiej z Rzymem w 218 roku p.n.e., przez Alpy przeprawiał się z 37 słoniami bojowymi i około 2000 procarzy. O tym jak walczyli przeczytać możemy w eposie „Punica Siliusa Italicusa”. O procarzach zapomniano w okresie Pax Romana.

Panowanie Rzymian na Balearach nastąpiło w wyniku interwencji wojskowej w 123 roku p.n.e., która spowodowana została prowokacjami Majorki. Quintus Caecilius Metellus wpłynął ze swoją flotą wojenną do zatoki Alcudia zdobywając wyspę. Za ten czyn rzymski senat przyznał mu tytuł „Balearicusa”. Stolicą nowej prowincji została Pollentia. Koloniści, o liczbie 3000, osiedlili się m.in. w Palmaria (Palma), Cunici (Manacor), Sinium (Sineu), Bocchrois (Port de Pollenca). Diodorus pisze, że w I stuleciu naszej ery Baleary zamieszkiwało około 30 tysięcy ludzi.

Kiedy Rzymianie wkroczyli na Majorkę zaczęli budować place, ulice i mosty. Tworzyli rynki, wznosili świątynie i teatry; prowadzili także sprawną administrację; pojawiały się wielkie majątki rolne; a gospodarka oparła się na uprawie winorośli i drzew oliwnych. Duże znaczenie miało również garncarstwo, ponieważ na Majorce znajdują się bogate złoża gliny.

W końcu II wieku n.e. na Półwyspie Iberyjskim rozpowszechniło się chrześcijaństwo, które szybko dotarło na Majorkę i w IV wieku miało tu już swoją mocną pozycję.
Król Gejserich przewodząc Wandalom w 455 roku n.e. zdobył Majorkę splądrował wyspę i niszcząc kulturę i panowanie rzymskie.
Do dnia dzisiejszego z czasów opanowania rzymskiego zachowało się niewiele pamiątek. W Pollentii przetrwał most nad Torrent de Sant Jordi z II wieku n.e., a także ruiny teatru rzymskiego z I wieku n.e. Teatr ten został odkryty w 1952 roku na uboczu gościńca prowadzącego do Port d’Alcudia. Jest to jeden z najmniejszych teatrów rzymskich w Hiszpanii – mieści jedynie 2000 widzów. Z obiektu zachowały się rzędy siedzeń oraz miejsce dla chóru i tancerzy. W późniejszym czasie wzgórze, na którym zbudowano teatr wykorzystywane było jak cmentarz, na co wskazują znalezione obok grobowce. Ponadto w Museu Monografic de Pollentia w Alcudii zgromadzono interesujące znaleziska z czasów rzymskich np. torso z marmuru, posąg wojownika i przedmioty codziennego użytku.

Źródła wykorzystane
  • Majorka, Wydawnictwo Baedeker, 2012

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów