Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prośba weterana Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

August jako kapłan
August jako kapłan

Istnieje przekaz mówiący, że pewnego dnia do cesarza Oktawiana Augusta udał się z prośbą jego były żołnierz, który brał udział w bitwie pod Akcjum (31 p.n.e.). Weteran poprosił Augusta o obronę jego osoby w sądzie.

August odpowiedział, że wyznaczy odpowiedniego prawnika, który zajmie się jego sprawą. Na to weteran powiedział: „Kiedy Cezarze potrzebowałeś pomocy pod Akcjum, sam stanąłem po twojej stronie i nie wysłałem zastępców”. Słowa te na tyle zawstydziły cesarza, że ten zgodził się osobiście bronić legionistę w sądzie. Oczywiście udało mu się wygrać sprawę.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia 2.4.26

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów