Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prośba weterana Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

August jako kapłan
August jako kapłan

Istnieje przekaz mówiący, że pewnego dnia do cesarza Oktawiana Augusta udał się z prośbą jego były żołnierz, który brał udział w bitwie pod Akcjum (31 p.n.e.). Weteran poprosił Augusta o obronę jego osoby w sądzie.

August odpowiedział, że wyznaczy odpowiedniego prawnika, który zajmie się jego sprawą. Na to weteran powiedział: „Kiedy Cezarze potrzebowałeś pomocy pod Akcjum, sam stanąłem po twojej stronie i nie wysłałem zastępców”. Słowa te na tyle zawstydziły cesarza, że ten zgodził się osobiście bronić legionistę w sądzie. Oczywiście udało mu się wygrać sprawę.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia 2.4.26

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów