Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przedwczesne samobójstwo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marsz Cezara i wojsk
Marsz Cezara i wojsk

Podczas wojny domowej w 49 roku p.n.e. Cezar oblegał Korfinium. Jego obroną dowodził Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus, konsul na rok 54 p.n.e. Mimo próśb Domicjusza Pompejusz nie wysłał mu posiłków co było jedną z przyczyn upadku miasta.

Ahenobarbus obawiając się śmierci z rąk Cezara – swojego osobistego wroga zdecydował się zażyć truciznę. Chwilę po jej połknięciu do Ahenobarbusa przybył goniec z wieścią ,że Cezar daruje życie wszystkim swoim wrogom. Jak łatwo się domyślić Ahenobarbus popadł w rozpacz. Wtedy to jego lekarz zdradził mu, że w istocie podał mu jedynie środek nasenny. Ahenobarbus dostał się do niewoli z której wkrótce został wypuszczony.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska
  • Steven Saylor, Rubikon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów