Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przedwczesne samobójstwo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marsz Cezara i wojsk
Marsz Cezara i wojsk

Podczas wojny domowej w 49 roku p.n.e. Cezar oblegał Korfinium. Jego obroną dowodził Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus, konsul na rok 54 p.n.e. Mimo próśb Domicjusza Pompejusz nie wysłał mu posiłków co było jedną z przyczyn upadku miasta.

Ahenobarbus obawiając się śmierci z rąk Cezara – swojego osobistego wroga zdecydował się zażyć truciznę. Chwilę po jej połknięciu do Ahenobarbusa przybył goniec z wieścią ,że Cezar daruje życie wszystkim swoim wrogom. Jak łatwo się domyślić Ahenobarbus popadł w rozpacz. Wtedy to jego lekarz zdradził mu, że w istocie podał mu jedynie środek nasenny. Ahenobarbus dostał się do niewoli z której wkrótce został wypuszczony.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska
  • Steven Saylor, Rubikon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów