Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykład Scypiona Nazyki jak nie rozmawiać z wyborcą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Obywatele rzymscy oddający głos
Obywatele rzymscy oddający głos

Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że skuteczny polityk to taki, który ma bardzo dobry kontakt z wyborcą. Są jednak zachowania, które mogą skutecznie zniechęcić obywatela przed głosowaniem na danego polityka. Świetnym tego przykładem może być historia rozmowy rzymskiego polityka Publiusza Korneliusza Scypiona Nazyki z przypadkowym obywatelem rzymskim.

Scypion Nazyka był rzymskim politykiem działającym w połowie II wieku p.n.e., który posiadał wybitne arystokratyczne pochodzenie – jego matka była córką Scypiona Afrykańskiego Starszego. Co interesujące, w trakcie swojego życia otrzymał przydomek Serapion, gdyż zdaniem wielu był podobny do pewnego sprzedawcy świń o takim imieniu1.

Scypion Nazyka, jak każdy polityk przed wyborami, pewnego razu przechadzał się ulicami Rzymu i próbował zdobyć poparcie wyborców poprzez kurtuazyjne rozmowy z prostymi obywatelami i dawanie im podarków. W trakcie swojego spaceru przypadkiem napatoczył się na człowieka wracającego z pracy na roli, który miał niezwykle spracowane i twarde dłonie. Scypion Nazyka miał wówczas zapytać: „Na bogów czy ty na nich chodzisz?”. Jak się okazało nieostrożna uwaga spowodowała, że wielu prostych ludzi odebrało to jako szyderstwo i Scypion nie wygrał wyborów.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VII.12.54
Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów