Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykłady honorowych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdjęcie legionisty
Zdjęcie legionisty | Autor: Legio-i-italica.it

Waleriusz Maksymus, rzymski pisarz z I wieku n.e., opowiada nam historie odważnych i honorowych Rzymian na przestrzeni dziejów, na których powinny się wzorować kolejne generacje. Świetnymi przykładami są Publiusz Krassus i Scypion Metellus.

W jednym z fragmentów utworu „Factorum et dictorum memorabilium libri novem” Waleriusz Maksymus opowiada historię Publiusza Licyniusza Krassusa Mucianusa, który w roku 130 p.n.e poniósł klęskę w starciu pod Leukai na wybrzeżu jońskim w Azji Mniejszej, przeciwko Arystonikowi – przywódcy buntowników i niewolników – i dostał się do niewoli. Nie mogąc jednak ścierpieć swojej sytuacji i niewoli zdecydował się uderzyć jednego z barbarzyńców biczem. Odpowiedź Traka była natychmiastowa, który w wielkiej furii zadał śmiertelny cios Krassusowi, który w ten sposób uniknął hańby.

Podobną heroiczną postawą popisał się Scypion Metellus (zięć Pompejusza Wielkiego), który w Afryce walczył z Juliuszem Cezarem, jako stronnik optymatów. Pewnego razu jego statek w trakcie podróży do Hiszpanii, w roku 46 p.n.e., został zaatakowany przez wojska Cezara. Ten nie wiele myśląc, przebił się mieczem i na pytania żołnierzy przeciwnika, którzy weszli na pokład jednostki, gdzie jest wódz, odpowiedział: „wódz ma się dobrze” – podkreślił w ten sposób, że lepszym jest pożegnać się z życiem, niżeli żyć bez honoru.

Źródła wykorzystane
  • Waleriusz Maksymus, Factorum et dictorum memorabilium libri novem, 3.2.12-13

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów