Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Puchar z Emony

Puchar z Emony
Puchar z Emony | Zdjęcie: Srečo Habič | Attribution-No Derivative Works 2.5 Generic

Puchar z Emony. Szklany puchar odkryty w jednym z grobów na cmentarzysku nieopodal rzymskiego castrum (obecnie Ljubljana, Słowenia). Wykonany został ze szkła, w technice millefiori (termin z języka włoskiego oznaczający tysiąc kwiatów). To metoda uzyskiwania wielobarwnego szkła, polegająca na łączeniu pasty szklanej (w formie rurek) w dekoracyjne wzory, cięciu jej na plastry i następnie wtapianiu w powierzchnię naczynia.

Całość wykonuje się „na gorąco”. Przedmioty wykonane w tej technice stanowiły towar luksusowy, a używane były przez rzymskich patrycjuszy.

Datowane na I wiek n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów