Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja fryzury kobiecej z czasów dynastii flawijskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja fryzury kobiecej z czasów dynastii flawijskiej
Rekonstrukcja fryzury kobiecej z czasów dynastii flawijskiej

W czasie panowania dynastii flawijskiej (69-96 n.e.) niezwykle popularna wśród rzymskiej damskiej arystokracji była fryzura, do której ułożenia stosowano sztuczne włosy do tworzenia prawdziwych wież z loków. Tak wyszukana fryzura wymagała uwagi specjalnej niewolnicy przeszkolonej w przygotowaniu takich unikalnych kompozycji – tzw. ornatrix.

Fryzurę przyjęło określać się jako ptasie gniazdo. Najbardziej skomplikowane ułożenie włosów, przeznaczone było na wyjątkowe momenty, jak na przykład ślub. Dla porównania poniżej jak fryzura ukazana została na rzeźbie.

Popiersie Rzymianki z okresu panowania dynastii flawijskiej; być może jest to sama Julia – córka cesarza Tytusa.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów