Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze
Rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze

Interesująca rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze ulicznym (coupona lub thermopolium), znajdującej się w muzeum Lugdunum we francuskim mieście Lyon.

Tego typu bary znajdowały się na parterze insuli. Typowe thermopolium składało się z małej izby z wysuniętą długą kamienną/murowaną ladą. W takiej ladzie osadzone były gliniane słoje (dolia), w których umieszczano usmażone i przygotowane jedzenie. W tej rekonstrukcji widzimy tył kuchni, w której ustawiony był osobny stół, na którym można było pokroić jedzenie. Widoczne jest także palenisko na żar z węgla lub piec (furnus).

Dla porównania, domy rzymskie posiadały kuchnie małe, budowane w sposób minimalistyczny. Były to pomieszczenia ciemne, zadymione i bez okien. Na ścianach znajdowały się haczyki i łańcuchy do zawieszania naczyń (garnki, patelnie), noży, widelców do mięsa, sita, tarek czy innych naczyń.
Kuchnie były luksusem, na którym nie wszyscy mieszkańcy Rzymu mogli sobie pozwolić, stąd właśnie liczne bary na ulicy, z których korzystali chętnie plebejusze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów