Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ruiny Balkerne Gate w Colchester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny Balkerne Gate w Colchester
Ruiny Balkerne Gate w Colchester

Ruiny Balkerne Gate w Colchester (południowo-wschodnia Anglia) nocą, datowane na I wiek n.e. Jest to największa i najlepiej zachowana brama rzymska, która zachowała się do naszych czasów.

Rzymianie zbudowali bramę w roku 49 n.e. w założonym Colchester. W roku 60 n.e. miasto zostało doszczętnie zniszczone przez powstanie Boudiki. Po tej rebelii miasto zostało przez Rzymian otoczone kamiennym murem, a opisywana brama stała się częścią zachodniego muru – tędy też prowadziła droga do Londinium.

Źródła wykorzystane
  • Autor zdjęć: Marzena Łaska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów