Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rytuały przed bitwą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rytuał rzymski
Rytuał rzymski

Rzymianie byli bardzo przesądni. Przed ważnymi wydarzeniami, zwłaszcza przed bitwami i wyprawami wojennymi składano ofiary, by zapewnić sobie przychylność bogów, odczytywano wróżby i znaki.

Oktawian August znany był ze swego poszanowania dla bóstw. Appian opisuje rytuał oczyszczenia floty przed wyprawą przeciwko piratom i siłami Sextusa Pompejusza. Dzień 1 lipca 36 p.n.e. miał wyznaczyć Oktawian z uwagi na pamięć o Juliuszu Cezarze, urodzonemu właśnie w lipcu. Gdy flota była gotowa, Oktawian złożył za nią ofiary oczyszczalne, a odbywało się to w następujący sposób. Ołtarze stały na samym brzegu morza, a pełna załoga okrętów otaczała je pozostając w zupełnym milczeniu. Kapłani stali na brzegu i składając ofiary, trzykrotnie w łódkach obwozili wokół floty ofiary oczyszczalne. Wraz z nimi płynęli również wodzowie i wznosili modły, by wszelkie nieszczęścia obróciły się na te ofiary, zamiast na flotę. Ofiary następnie były dzielone. Część zostawała wrzucona do morza, a część trafiała na ołtarze i była spalona. Reszta żołnierzy w tym samym czasie miała wznosić wróżące szczęście okrzyki.

Walki zakończyły się zwycięstwem Rzymian pod Naulochos dnia 3 września, w której to bitwie po raz kolejny wykazał się Marek Agrypa.

Źródła wykorzystane
  • Appian, Wojny Domowe V, księga XVII, 96

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów