Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rytuały przed bitwą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rytuał rzymski
Rytuał rzymski

Rzymianie byli bardzo przesądni. Przed ważnymi wydarzeniami, zwłaszcza przed bitwami i wyprawami wojennymi składano ofiary, by zapewnić sobie przychylność bogów, odczytywano wróżby i znaki.

Oktawian August znany był ze swego poszanowania dla bóstw. Appian opisuje rytuał oczyszczenia floty przed wyprawą przeciwko piratom i siłami Sextusa Pompejusza. Dzień 1 lipca 36 p.n.e. miał wyznaczyć Oktawian z uwagi na pamięć o Juliuszu Cezarze, urodzonemu właśnie w lipcu. Gdy flota była gotowa, Oktawian złożył za nią ofiary oczyszczalne, a odbywało się to w następujący sposób. Ołtarze stały na samym brzegu morza, a pełna załoga okrętów otaczała je pozostając w zupełnym milczeniu. Kapłani stali na brzegu i składając ofiary, trzykrotnie w łódkach obwozili wokół floty ofiary oczyszczalne. Wraz z nimi płynęli również wodzowie i wznosili modły, by wszelkie nieszczęścia obróciły się na te ofiary, zamiast na flotę. Ofiary następnie były dzielone. Część zostawała wrzucona do morza, a część trafiała na ołtarze i była spalona. Reszta żołnierzy w tym samym czasie miała wznosić wróżące szczęście okrzyki.

Walki zakończyły się zwycięstwem Rzymian pod Naulochos dnia 3 września, w której to bitwie po raz kolejny wykazał się Marek Agrypa.

Źródła wykorzystane
  • Appian, Wojny Domowe V, księga XVII, 96

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów