Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii

Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii
Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii

Jak się okazuje Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii, gdyż nawet jej użycie regulowali prawnie w swoich sławetnych XII tablicach.

Istniało prawo rzymskie (znajdujące się w sławetnym prawie XII tablic), które zabraniało używania magii oraz zaklęć. W tablicy VII wspomniane jest, że każdy kto dopuści się użycia magii w celu zapobiegających rośnięcia plonów każdego rodzaju u innej osoby, zostanie złożony w ofierze bogini wegetacji Ceres.

Co więcej, w tej samej tablicy jest zapisane, że ktokolwiek dopuści się uprzykrzania życia innej osobie przy pomocy zaklęć, powinien zostać skazany śmierć.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów