Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ceremonia w Rzymie
Ceremonia w Rzymie

Jak się okazuje Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii, gdyż nawet jej użycie regulowali prawnie w swoich sławetnych XII tablicach.

Istniało prawo rzymskie (znajdujące się w sławetnym prawie XII tablic), które zabraniało używania magii oraz zaklęć. W tablicy VII wspomniane jest, że każdy kto dopuści się użycia magii w celu zapobiegających rośnięcia plonów każdego rodzaju u innej osoby, zostanie złożony w ofierze bogini wegetacji Ceres.

Co więcej, w tej samej tablicy jest zapisane, że ktokolwiek dopuści się uprzykrzania życia innej osobie przy pomocy zaklęć, powinien zostać skazany śmierć.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów