Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ceremonia w Rzymie
Ceremonia w Rzymie

Jak się okazuje Rzymianie podchodzili bardzo poważnie do magii, gdyż nawet jej użycie regulowali prawnie w swoich sławetnych XII tablicach.

Istniało prawo rzymskie (znajdujące się w sławetnym prawie XII tablic), które zabraniało używania magii oraz zaklęć. W tablicy VII wspomniane jest, że każdy kto dopuści się użycia magii w celu zapobiegających rośnięcia plonów każdego rodzaju u innej osoby, zostanie złożony w ofierze bogini wegetacji Ceres.

Co więcej, w tej samej tablicy jest zapisane, że ktokolwiek dopuści się uprzykrzania życia innej osobie przy pomocy zaklęć, powinien zostać skazany śmierć.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów