Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cerera

Ceres

Ceres lub Cerera, bogini wegetacji i urodzajów. Była w sposób szczególny związana z ziarnem. Posiadała moc dawania wzrostu, a nawet zmartwychwstawania. Rzymianie utożsamiali ją z grecką Demeter, prawdopodobnie od V wieku p.n.e. Córka Saturna i Ops. Siostra, a zarazem żona Jowisza, matka Prozerpiny. Jej pozostałe rodzeństwo to: Junona, Westa, Neptun i Pluton.

Poświęcono jej świątynię u podnóża Awentynu, zbudowaną pierwotnie w stylu etruskim, na początku V wieku p.n.e. Świątynia była poświęcona także boskim małżonkom Liberowi i Liberze. Po pożarze w 31 roku p.n.e została ona odnowiona w stylu korynckim. W czasie republiki przechowywano w niej uchwały senatu.
Inna świątynia poświęcona kultowi Ceres to świątynia w Ostii. Wzniesiono ją na planie koła i zachowały się jej spore pozostałości.

Kult Ceres był popularny wśród plebejuszy. Jej święto Cerialia (Ceriales) obchodzono 12 kwietnia, w trakcie których ofiarowano bogini pierwsze snopki zbóż. Ludzie przebierali się w białe stroje, a biedni dostawali poczęstunek na koszt państwa. Jej kult szerzący się zwłaszcza wśród kobiet, zyskał potem pewne rysy mistyczne, chociaż nie w takiej mierze, jak np. misteria eleuzyjskie.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów