Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianki nie mogły pić wina

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kobiety nie mogły pić wina
Kobiety nie mogły pić wina

W antycznym Rzymie kobiety nie mogły pić wina, co wynikało z paternalistycznego społeczeństwa rzymskiego. Dominacja mężczyzn powodowała, że kobiety postrzegano za jednostki słabe, które podatne są na wszelkie negatywne czynniki. Uważano, że wino może tylko narażać kobiety na niebezpieczeństwa lub zachęcać do nieodpowiednich zachowań. Substytutem wina był sok z winogron.

Według przekazów za czasów Romulusa, Rzymianka, która wykradła klucze do piwnicy z winem i się upiła została następnie zagłodzona na śmierć. Inna z kolei została przez męża zabita kijem. Oficjalnie według prawa rzymskiego uważano picie przez kobietę wina za przestępstwo i groziła za to nawet kara śmierci. Ponadto na rzymskich „imprezach” najbliżsi mogli całować dziewczynę w usta, by sprawdzić czy ta wcześniej nie piła.

Takie przekazy jednak dotyczyły w zdecydowanej mierze czasów archaicznych i okresu wczesnej republiki. Wraz z odchodzeniem od paternalistycznego społeczeństwa i przeobrażaniu się rzeczypospolitej w cesarstwo podejście do kwestii picia alkoholu przez kobiety uległo liberalizacji. Obostrzenia występowały raczej oficjalnie, a w praktyce majętne matrony z pewnością pozwalały sobie na spożywanie wina na rzymskich ucztach.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów