Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska inskrypcja z Lilybauem
Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Rzymska inskrypcja w łacinie z lat 39-36 p.n.e. upamiętniająca prace budowlane przeprowadzone za urzędu propretora Lucjusza Pliniusza Rufusa, który w imieniu Sekstusa Pompejusza, syna Pompejusza Wielkiego, zlecił rozbudowę umocnień defensywnych w Lilybauem (obecna Marsala na Sycylii), z powodu ataków jednego z triumwirów Marka Lepidusa.

Sekstus Pompejusz, po śmierci Cezara i w czasie rywalizacji spiskowców (Kasjusza i Brutusa) z „cezarianami” (Antoniusz, Oktawian, Lepidus) umocnił swoje panowanie na Sycylii, która stała się jego bazą operacyjną. Świetna lokalizacja wyspy oraz duże zasoby umożliwiały mu skuteczne operowanie na Morzu Śródziemnym oraz oddziaływanie na sytuację w Rzymie (m.in. blokowanie dostaw zboża do stolicy).

Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów