Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska inskrypcja z Lilybauem
Rzymska inskrypcja z Lilybauem

Rzymska inskrypcja w łacinie z lat 39-36 p.n.e. upamiętniająca prace budowlane przeprowadzone za urzędu propretora Lucjusza Pliniusza Rufusa, który w imieniu Sekstusa Pompejusza, syna Pompejusza Wielkiego, zlecił rozbudowę umocnień defensywnych w Lilybauem (obecna Marsala na Sycylii), z powodu ataków jednego z triumwirów Marka Lepidusa.

Sekstus Pompejusz, po śmierci Cezara i w czasie rywalizacji spiskowców (Kasjusza i Brutusa) z „cezarianami” (Antoniusz, Oktawian, Lepidus) umocnił swoje panowanie na Sycylii, która stała się jego bazą operacyjną. Świetna lokalizacja wyspy oraz duże zasoby umożliwiały mu skuteczne operowanie na Morzu Śródziemnym oraz oddziaływanie na sytuację w Rzymie (m.in. blokowanie dostaw zboża do stolicy).

Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów