Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska kamienna „wanna”, w której pracowali folusznicy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kamienna "wanna", w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach
Rzymska kamienna wanna, w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach

Kamienna „wanna”, gdzie odbywało się folowanie (tzw. fullonica), czyli wygładzanie tkaniny; czyszczenie lub wycieranie. Obiekt znajduje się w domu niejakiego Stephanusa na Via del Abbondante w Pompejach.

Rzymianie zwykle nosili wełniane ubrania w jasnych kolorach, z racji na ciepły klimat Italii. Aby osiągnąć takie „wyciszenie” koloru folusznicy (fullones) wydeptywali materiał w takich basenikach.

Antyczni Rzymianie nie znali mydła i w celu usunięcia zabrudzeń stosowali inne znane sobie metody. Między innymi używano urynę mężczyzn lub zwierząt, którą mieszano z wodą. W takiej cieczy wycierano zabrudzony materiał. Już wówczas wiedziano, że amoniak znajdujący się w moczu wybiela materiał.

O „dostawę” nowych porcji uryny nie musiano się martwić, gdyż po prostu zbierano z ulicy porozstawiane naczynia, do których oddawali mocz przechodnie. Za sprawą Swetoniusza wiemy na przykład, że cesarz Wespazjan wprowadził podatek od moczu – urinae vectigal.

Źródła wykorzystane
  • William Smith, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, London 1875

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów