Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska kamienna „wanna”, w której pracowali folusznicy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kamienna "wanna", w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach
Rzymska kamienna "wanna", w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach

Kamienna „wanna”, gdzie odbywało się folowanie (tzw. fullonica), czyli wygładzanie tkaniny; czyszczenie lub wycieranie. Obiekt znajduje się w domu niejakiego Stephanusa na Via del Abbondante w Pompejach.

Rzymianie zwykle nosili wełniane ubrania w jasnych kolorach, z racji na ciepły klimat Italii. Aby osiągnąć takie „wyciszenie” koloru folusznicy (fullones) wydeptywali materiał w takich basenikach.

Antyczni Rzymianie nie znali mydła i w celu usunięcia zabrudzeń stosowali inne znane sobie metody. Między innymi używano urynę mężczyzn lub zwierząt, którą mieszano z wodą. W takiej cieczy wycierano zabrudzony materiał. Już wówczas wiedziano, że amoniak znajdujący się w moczu wybiela materiał.

O „dostawę” nowych porcji uryny nie musiano się martwić, gdyż po prostu zbierano z ulicy porozstawiane naczynia, do których oddawali mocz przechodnie. Za sprawą Swetoniusza wiemy na przykład, że cesarz Wespazjan wprowadził podatek od moczu – urinae vectigal.

Źródła wykorzystane
  • William Smith, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, London 1875

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów