Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca bitwę pod Issos

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca bitwę pod Issos
Rzymska mozaika podłogowa ukazująca bitwę pod Issos

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca bitwę pod Issos (333 p.n.e.), w której to starli się Macedończycy, dowodzeni przez Aleksandra Wielkiego z armią Persów, pod wodzą Dariusza III.

Obiekt został znaleziony w tzw. Domu Fauna w Pompejach. Mozaika mierzy 2,72 szerokości na 5,13 m długości. Artefakt w tej chwili znajduje się w Narodowym muzeum Archeologicznym w Neapolu. Uważa się, że zachowana mozaika jest kopią wcześniejszego dzieła z III wieku p.n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów