Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa w Skali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska willa w Skali
Rzymska willa w Skali

Rzymska willa w Skali (wyspa Kefalonia, Grecja) została odkryta w roku 1957. Usytuowana na południowym wybrzeżu z pewnością oferowała piękny widok. Do naszych czasów zachowało się sześć izb: przedpokój, trzy pokoje, mniejszy pokój i otwarty dziedziniec. Willa z pewnością posiadała także własną łazienkę z systemem ogrzewania – hypocaustum

W przedpokoju dostrzec można mozaikę podłogową ukazującą Phthonusa – greckiego bożka zazdrości i złości. Bóg ukazany jest jako młody mężczyzna, który jest atakowany przez dzikie zwierzęta (lwa, tygrysa, panterę i leoparda). Scena została otoczona geometrycznymi motywami.

Mozaika podłogowa w rzymskiej willi w Skali.

W jednym z dużych pokojów znajduje się mozaika ukazująca ołtarz, owoce oraz chłopców, którzy składają ofiarę z byka i barana. W innych z kolei pokojach dostrzec możemy mozaiki prezentujące figury geometryczne.

Rzymska mozaika podłogowa w przedpokoju.

Obiekt – w ocenie naukowców – datowany jest na II wiek n.e.; a zniszczeniu uległ w IV wieku n.e. za sprawą pożaru. Na części pozostałości willi powstał wczesnochrześcijański kościół, który także uległ zniszczeniu w pożarze w około X wieku.

Wnętrze rzymskiej willi w Skali

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów