Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa w Skali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska willa w Skali
Rzymska willa w Skali

Rzymska willa w Skali (wyspa Kefalonia, Grecja) została odkryta w roku 1957. Usytuowana na południowym wybrzeżu z pewnością oferowała piękny widok. Do naszych czasów zachowało się sześć izb: przedpokój, trzy pokoje, mniejszy pokój i otwarty dziedziniec. Willa z pewnością posiadała także własną łazienkę z systemem ogrzewania – hypocaustum

W przedpokoju dostrzec można mozaikę podłogową ukazującą Phthonusa – greckiego bożka zazdrości i złości. Bóg ukazany jest jako młody mężczyzna, który jest atakowany przez dzikie zwierzęta (lwa, tygrysa, panterę i leoparda). Scena została otoczona geometrycznymi motywami.

Mozaika podłogowa w rzymskiej willi w Skali.

W jednym z dużych pokojów znajduje się mozaika ukazująca ołtarz, owoce oraz chłopców, którzy składają ofiarę z byka i barana. W innych z kolei pokojach dostrzec możemy mozaiki prezentujące figury geometryczne.

Rzymska mozaika podłogowa w przedpokoju.

Obiekt – w ocenie naukowców – datowany jest na II wiek n.e.; a zniszczeniu uległ w IV wieku n.e. za sprawą pożaru. Na części pozostałości willi powstał wczesnochrześcijański kościół, który także uległ zniszczeniu w pożarze w około X wieku.

Wnętrze rzymskiej willi w Skali

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów