Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fresk ukazujący Amora i Psyche

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk ukazujący Amora i Psyche
Rzymski fresk ukazujący Amora i Psyche

Rzymski fresk ukazujący Amora (boga miłości) i Psyche w miłosnym uścisku. Obiekt zdobił Dom Terencjusza Neo (Regio VII, 2, 6) w Pompejach. Obecnie artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Psyche była piękną boginią i uosobieniem duszy ludzkiej. Wenus (bogini piękności), zazdrosna o urodę Psyche, kazała Amorowi, aby ten sprawił aby bogini zakochała się w najbrzydszym mężczyźnie na ziemi. Ten jednak sam zakochał się w Psyche, a finalnie został jej mężem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów