Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski nagrobek Abdesa Pantery

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek Abdesa Pantery
Rzymski nagrobek Abdesa Pantery | Zdjęcie: Marcin Szala / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Rzymski nagrobek Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery, żołnierza o pochodzeniu semickim, który był łucznikiem oraz chorążym w I kohorcie Sagittariorum.

Obiekt został odkryty w połowie XIX wieku w zachodnich Niemczech, na byłym cmentarzysku z czasów rzymskich. Obecnie artefakt znajduje się w Römerhalle w Bad Kreuznach.

Inskrypcja głosi

Tib(erius) Iul(ius) Abdes Pantera / Sidonia ann(orum) LXII / stipen(diorum) XXXX miles ex{s} / coh(orte) I sagittariorum / h(ic) s(itus) e(st)

czyli

Tyberiusz Juliusz Abdes Pantera z Sydonu, w wieku lat 62 służył lat 40, niegdyś chorąży (?) Pierwszej Kohorty Łuczników spoczywa tu

Imiona – Tyberiusz Juliusz – wskazują, że otrzymał je w trakcie panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.) po odbyciu 25-letniej służby w wojsku rzymskim, za co otrzymał obywatelstwo.

Ojciec Jezusa?

Do naszych czasów zachował się bardzo ciekawy zapis źródłowy sugerujący, że ojcem słynnego Jezusa z Nazaretu był pewien żołnierz o imieniu Panthera. Informację taką czerpiemy z dzieła filozofa chrześcijańskiego Orygenesa (przełom II/III n.e.) Contra Celsum, w której to zawarł on słowa i poglądy swojego przeciwnika Kelsosa z Aleksandrii (II wiek n.e.).

Maria została odrzucona przez jej męża, z zawodu cieślę, po tym jak została skazana (uznana za winną) za niewierność. Wyrzucona przez męża i tułająca się na pustkowiu w niesławie, wtedy w opuszczeniu urodziła Jezusa, z pewnego żołnierza Panthery.

Orygenes, Contra Celsum, 1:28

W połowie XX wieku Marcello Craveri w książce „La vita di Gesù” zasugerował, że wspomniany Panthera to żołnierz, którego nagrobek znaleziono w Niemczech. Wskazywać na to miałoby nie tylko ostatnie imię, ale i datowanie oraz powiązania z terenami Syrii. Na ten temat naturalnie toczą się dyskusje między badaczami.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów