Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski relief ukazujący tropajon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski relief ukazujący tropajon
Rzymski relief ukazujący tropajon

Rzymski relief ukazujący tropajon. Tropajon była to forma militarnego pomnika, stawianego przez Greków i Rzymian, na cześć zwycięstwa w bitwie. Był to zwykle pionowy słup w kształcie drzewa z rozpostartymi ramionami (w czasach późniejszych dwa patyki skrzyżowane), do którego mocowano zdobyczne militaria. Trofeum było następne składane w ofierze bóstwom za zwycięstwo.

Rzeźba zapewne zdobiła Hadrianeum, świątynię Hadriana, która powstała na cześć zmarłego w 138 roku cesarza Hadriana i budowa której zlecona została przez Antoninusa Piusa. Obiekt powstał w 145 roku n.e. na Polu Marsowym.

Relief znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów