Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie forum w Zadarze

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum rzymskie w Zadarze
Forum rzymskie w Zadarze

Chorwackie miasto Zadar (Iadera) powstało w połowie I wieku p.n.e. jako kolonia, w której osiedlili się rzymscy weterani. Miasto podlegało stopniowemu rozwojowi, a jego centrum życia społecznego, gospodarczego i politycznego znajdowało się na forum w centralnym punkcie miasta. Forum powstało za panowania pierwszego cesarza Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.).

Na forum wciąż zobaczyć możemy pozostałości po rzymskich sklepach (tabernae) ustawionych wzdłuż północnej, południowej i wschodniej strony placu. Forum otoczone było kolumnadami i portykami, poza zachodnią częścią, gdzie znajdowała się rzymska świątynia Jowisza, Junony i Minerwy (tzw. Capitolium). Front budynku stanowiło sześć kolumn w stylu korynckim. Do naszych czasów zachowały się jedynie schody, chodnik oraz dwie kolumny antyczne, z czego jedna wciąż stoi na swoim miejscu; w czasach średniowiecznych służyła jako pręgierz, czego dowodem są wciąż widoczne łańcuchy.

Na terenie byłego rzymskiego forum przyjrzeć się można z bliska licznym wykopanym pozostałościom rzymskich budowli, inskrypcji i innych, który ustawiono na trawnikach.

W VI wieku doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zburzyło liczne budynki wokół forum. Kamień ze zrujnowanych konstrukcji był potem wykorzystany do innych prac budowlanych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów