Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny
Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny

Piękne rzymskie mozaiki ukazujące woźniców z każdej drużyny: Zieloni (prasina), Niebiescy (venata), Biali (albata) i Czerwoni (russata). Obiekty datowane są na III wiek n.e. i pochodzą z muzeum archeologicznego obok dworca głównego Roma Termini. Pierwotnie mozaiki zdobiły podłogę cubiculum w Villa dei Severi.

Obok walk gladiatorskich, Rzymianie kochali się także w wyścigach konnych. W czasach Domicjana wprowadzono dodatkowe dwa zespoły: Purpurowy i Złoty; wkrótce jednak po jego śmierci w 96 roku n.e. zniknęły.

Skąd jednak akurat te kolory reprezentowały drużyny? W III wieku n.e. Tertulian wspomniał, że Czerwoni poświęceni byli Marsowi, Biali Zefirowi, Zieloni Matce Ziemi lub wiośnie, a Niebiescy niebu i morzu lub jesieni1.

Przypisy
  1. Tertulian, De spectaculis, IX
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów