Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny
Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny

Piękne rzymskie mozaiki ukazujące woźniców z każdej drużyny: Zieloni (prasina), Niebiescy (venata), Biali (albata) i Czerwoni (russata). Obiekty datowane są na III wiek n.e. i pochodzą z muzeum archeologicznego obok dworca głównego Roma Termini. Pierwotnie mozaiki zdobiły podłogę cubiculum w Villa dei Severi.

Obok walk gladiatorskich, Rzymianie kochali się także w wyścigach konnych. W czasach Domicjana wprowadzono dodatkowe dwa zespoły: Purpurowy i Złoty; wkrótce jednak po jego śmierci w 96 roku n.e. zniknęły.

Skąd jednak akurat te kolory reprezentowały drużyny? W III wieku n.e. Tertulian wspomniał, że Czerwoni poświęceni byli Marsowi, Biali Zefirowi, Zieloni Matce Ziemi lub wiośnie, a Niebiescy niebu i morzu lub jesieni1.

Przypisy
  1. Tertulian, De spectaculis, IX
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów