Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie popiersie Plotyny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie Plotyny
Rzymskie popiersie Plotyny | Zdjęcie: Sergey Sosnovskiy

Rzymskie marmurowe popiersie Plotyny, cesarzowej i żony cesarza Trajana. Datowane na 110-120 rok n.e. Zlokalizowane w Muzeum Narodowym w Rzymie.

Plotyna była przykładną, jedyną żoną Trajana. Z racji na fakt, iż nie krążyły żadne negatywne plotki na jej temat i cechowała się skromnością oraz życzliwością, lud rzymski bardzo ją szanował. Tak ją oceniał Pliniusz Młodszy:

Żona jest twą ozdobą i chwałą. Cóż od niej bardziej czystego, cóż starożytniejszego rodem i obyczajem? Gdyby kapłan najwyższy miał wybierać sobie żonę, wybrałby albo tę, albo jej podobną – lecz gdzież znalazłby podobną?

Pliniusz Młodszy, Panegiryk Trajana, 835

Cesarzowa zmarła w roku 122 n.e. i następca Trajana – Hadrian – urządził jej okazały pogrzeb oraz zarządził 9-dniową żałobę. Jej prochy spoczęły zapewne u boku męża, pod Kolumną Trajana.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów