Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie popiersie Plotyny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie Plotyny
Rzymskie popiersie Plotyny | Zdjęcie: Sergey Sosnovskiy

Rzymskie marmurowe popiersie Plotyny, cesarzowej i żony cesarza Trajana. Datowane na 110-120 rok n.e. Zlokalizowane w Muzeum Narodowym w Rzymie.

Plotyna była przykładną, jedyną żoną Trajana. Z racji na fakt, iż nie krążyły żadne negatywne plotki na jej temat i cechowała się skromnością oraz życzliwością, lud rzymski bardzo ją szanował. Tak ją oceniał Pliniusz Młodszy:

Żona jest twą ozdobą i chwałą. Cóż od niej bardziej czystego, cóż starożytniejszego rodem i obyczajem? Gdyby kapłan najwyższy miał wybierać sobie żonę, wybrałby albo tę, albo jej podobną – lecz gdzież znalazłby podobną?

Pliniusz Młodszy, Panegiryk Trajana, 835

Cesarzowa zmarła w roku 122 n.e. i następca Trajana – Hadrian – urządził jej okazały pogrzeb oraz zarządził 9-dniową żałobę. Jej prochy spoczęły zapewne u boku męża, pod Kolumną Trajana.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów